Zánět močových cest u kočky – varovné příznaky a léčba
Zánět močového měchýře u koček je velmi časté onemocnění – může být způsobeno genetikou, převážně k němu ale dochází, pokud má kočka malý příjem vody – nedostatečný příjem tekutin, krmení pouze suchou stravou a málo pohybu. Záněty mohou být způsobeny i dalšími faktory- infekce, stres, změny v prostředí, nebo i kvalita stravy (pozor na laciné kapsičky a granule!)
Včasně diagnostikované poruchy močového měchýře u koček jsou dobře léčeny, ovšem mají tendenci se vracet a proto je velmi důležité nemoc důsledně léčit. Nikdy byste však neměli podceňovat příznaky, protože onemocnění způsobí vašemu domácímu mazlíčku velké utrpení a chronický zánět může mít vážné následky.
Varovné příznaky spojené s močovým ústrojím u kočky
- Časté a obtížné močení- kočka mnohem častěji než obvykle navštěvuje kočičí záchod, kde s velkými obtížemi a výrazným mňoukáním vylučuje velmi malé množství moči
- Krev v moči – v pokročilé formě onemocnění moč ztmavne a můžeme v ní pozorovat stopy krve
- Časté olizování – vyjádření bolesti a nepohodlí – ke zmírnění bolesti zvíře často olizuje otvor močové trubice a jejího okolí , může také olizovat srst na břiše (zejména v dolních částech)
- Změny v chování – zvíře se stává letargickým, ztrácí chuť k jídlu, skrývá se, zvýšená nervozita, kočka může být agresivní kvůli bolesti, nebo když se pokouší dotknout se oblastí břicha. Pokud máte větší počet koček, mohou se vyskytovat rozdíly v kontaktech: oddělení nemocné kočky, útoky na nemocnou kočku nebo nemocná kočka může útočit na ostatní zvířata,
- kočka může vykonávat potřebu mimo svou toaletu, protože si ji spojuje s bolestí.
Pokud pozorujete některé z těchto příznaků u vaší kočky, je důležité co nejdříve kontaktovat veterináře. Veterinární lékař provede fyzické vyšetření a pravděpodobně požádá o odběr moči pro další vyšetření. Na základě výsledků bude veterinář schopen stanovit diagnózu a předepsat vhodnou léčbu, která může zahrnovat antibiotika, protizánětlivé léky a speciální stravu.
Je důležité nepodceňovat příznaky zánětu močových cest u kočky, protože pokud není léčen, může vést k vážným komplikacím, včetně zablokování močových cest, což je život ohrožující stav.
Léčba zánětu močových cest
Léčba kočičí cystitidy závisí na příčině onemocnění. Pro stanovení diagnózy si musí lékař promluvit s pečovatelem, provést testy moči, krevní testy a někdy i ultrazvuk dutiny břišní. Doporučuje se kompletní analýza moči. Moč by měla být odebírána těsně před návštěvou veterináře, nejlépe přímo během močení, zkušení veterináři mohou sbírat moč přímo z močového měchýře (toto je nejspolehlivější měření).
Pokud kočka přijde do ordinace v akutním stavu, veterinář nejprve uvolňuje močovou trubici a dá zvířeti kapačky, aby došlo k rehydrataci a vyrovnání hladiny elektrolytu.
Dalším krokem v léčbě cystitidy u kočky je zavedení vhodné farmakoterapie, např. v případě infekce může váš mazlíček potřebovat antibiotika. Obvykle dostává také léky proti bolesti, léky protizánětlivé a relaxační.
Důležitým prvkem v procesu léčby je změna stravy kočky. Zvíře by mělo jíst více mokré stravy. Majitel kočky by měl také zajistit, aby zvíře mělo vždy přístup k čerstvé vodě. Stojí za to investovat do kočičí fontány, kočky totiž s větší pravděpodobností pijí vodu z tekoucích zdrojů.
Podpůrné a osobně ověřené přípravky a doplňky stravy:
Speciální krmivo zakoupíte v kamenných prodejnách pro mazlíčky celkem často – pokud chcete ušetřit, kupte online.
Působí preventivně na onemocnění močových cest a napomáhá rozpouštění struvitových kamenů
UrolSyn v pastě snižuje vznik struvitů a pomáhá rozpouštět existující močové kameny
Odstraňuje ledvinové kameny z močového ústrojí a je velice efektivní při opakovaných zánětech močového měchýře